مقالات

تعمیرات خودرو

تعمیرات خودرو

چگونه مکانیک خودرو خود باشید؟

شاید پیش از این وسوسه شده باشید تا برخی تعمیرات خودرو را خودتان انجام دهید و کمی در هزینه ها صرفه جویی کنید؛ اما اگر با مبانی اولیه مکانیک خودرو آشنایی کافی نداشته باشید احتمالا رفع مشکلات فنی خودرو کار چندان آسانی نخواهد بود.

تعمیرکاران حرفه ای اصطلاحات فنی خاصی دارند و طرز استفاده صحیح از ابزار را میدانند، یادگیری تمام این اصطلاحات و کار کردن با ابزار ممکن است برای همه جذاب نباشد. با این حال دانستن چند نکته ساده میتواند برای بررسی های دوره ای خودرو و یا رفع مشکلات فنی ساده مفید واقع گردد.

لوازم مکانیک خودرو

تعمیرکاران اتومبیل یا همان متخصصین مکانیک خودرو از ابزارهایی استفاده میکنند که تقریبا برای انجام بیشتر کارهای اتومبیل به برخی از آن ها نیاز خواهید داشت. جعبه ابزار ساده خودرو شما میتواند شامل پیچ گوشتی دوسو و چهارسو، چند سایز آچار، انبردست و انبر قفلی باشد. به این لیست یک جک، مقداری روغن موتور و روغن ترمز نیز اضافه کنید. برای تعمیر اتومبیل لازم نیست تمام قطعات را از پیش تهیه نمایید؛ هر زمان که نیاز باشد میتوانید به فروشگاه های لوازم یدکی مراجعه نموده و قطعه مورد نیاز را خریداری نمایید.

بهتر است یک نسخه از دفترچه راهنمای اتومبیل خود نیز تهیه کنید؛ با این کار خواهید دانست هر قطعه دقیقا در کدام قسمت اتومبیل قرار گرفته است و احتمالا ساده ترین روش را برای تعویض برخی قطعات خواهید دانست. دفترچه راهنما باید با مدل و سال تولید خودرو یکسان باشد. توجه کنید ممکن است خودروهای یکسان در سال های مختلف و مدل های مختلف تفاوت هایی داشته باشند و این تفاوت به قیمت تلف شدن کلی زمان و انرژی خواهد بود، بهتر است از دفترچه های راهنمای عمومی استفاده نکنید.

نکته بعدی که باید بدانید در مورد خرید قطعات استوک یا کارکرده است. هرچند با خرید قطعات دست دوم مقداری پول صرفه جویی میکنید باید این ریسک را نیز بپذیرید که آن قطعه به درستی کار نکند و در نهایت هزینه های مازاد بیشتری برای تان ایجاد نماید.

خدمات برق خودرو تهران پلاس
خدمات برق خودرو تهران پلاس

در مواقع ضروری
اگر حین رانندگی در جاده یکی از چرخ های ماشین دچار مشکل شود یا صبح زمستان ماشین استارت نخورد چه باید کرد؟

بهتر است هر کس درباره مکانیک خودرو یک سری اطلاعات اولیه داشته باشد؛ مثلا اگر باتری خودرو خالی شد بدانید چطور آن را روشن کنید، در این صورت لازم نیست با امداد خودرو تماس بگیرید و مجبور شوید با کمک جرثقیل تا تعمیرگاه بروید؛ با همین اطلاعات اندک تا میزان زیادی در زمان و هزینه صرفه جویی خواهد شد. به خصوص اینکه در مورد ماشین های مدل بالاتر این هزینه ها ممکن است خیلی زیاد باشد.

کمی وقت صرف کنید و پیش از آنکه چنین مشکلاتی پیش بیاید کمی خود را با ماشین و نحوه کارکرد آن آشنا سازید. در مواقعی که نمیتوانید اتومبیل را روشن کنید ممکن است بتوانید از یک دوست یا فامیل بخواهید ماشین را بکسل کند. بهتر است روش صحیح اتصال سیم بکسل را نیز یاد بگیرید تا به ماشین و اشخاص دیگر آسیب نرسانید.

رفع ایرادات احتمالی
مایعی که از زیر ماشین چکه میکند چیست؟ آیا دودی که از اگزوز خارج میشود طبیعی است؟ صدای موتور باید همین شکل باشد؟ اگر پاسخ این سوالات را بدانید برخی مشکلات را پیش از آنکه به یک دردسر جدی تبدیل شوند رفع خواهید کرد و لازم نیست هر هفته به مکانیک خودرو مراجعه کنید.

در مورد چکه ها میتوان آنها را از روی رنگی که دارند مشخص نمود. یک دستمال کاغذی زیر قسمتی که چکه میکند بگذارید. اگر سبز یا صورتی بود احتمالا مایع رادیاتور نشت میکند. روغن موتور زرد رنگ است و روغن هیدرولیک به قرمزی گرایش دارد. هر مایع خودرو رنگی خاص دارد که تشخیص آن را راحت میسازد.

دود خروجی از اگزوز هم میتواند هشداری باشد که وقت سر زدن به مکانیک خودرو است. اگر دودی که از اگزوز خارج میشود سفید، آبی و یا سیاه باشد به معنای مشکلی در سیستم موتور اتومبیل است. ممکن است مشکلی در سوپاپ ها، یا واشر سر سیلندر وجود داشته باشد و بهتر است وقت را تلف نکنید و هر چه سریعتر با مکانیک خودرو خود تماس بگیرید.

علاوه بر اینها باید به صداهای غیر متعارف و محل ایجاد آن نیز توجه کنید. برخی صداها که نشان دهنده کم شدن روغن هیدرولیک یا روغن ترمز هستند. جوش آوردن خودرو و استارت نخوردن آن نیز از مشکل های رایج اتومبیل است.

خبر خوب این است که برای هر مشکل اتومبیل یک دلیل منطقی وجود دارد. باید احتمالات ممکن را بررسی کنید تا دلیل اصلی مشکل را بیابید. مکانیک خودرو نیز از همین روش برای تشخیص مشکل استفاده میکنند.

تعمیراتی که خودتان میتوانید انجام دهید
برای برخی تعمیرات اساسی بهتر است به مکانیک خودرو مراجعه کنید اما برخی کارها را میتوانید خودتان انجام دهید. برخی کارها مثل تعویض روغن و فیلتر خودرو یا خالی کردن آب رادیاتور کارهایی است که باعث صرفه جویی در هزینه های سالیانه خواهد شد.

در کنار مراقبت های مستمر خودرو، تقریبا هر کسی میتواند کارهای ساده مثل تعویض لامپ چراغ جلو و عقب را انجام دهد. برای این کار فقط دسترسی به دفترچه راهنمای خودرو کفایت میکند.

تعویض لاستیک و شمع خودرو هم کارهایی است که بدون نیاز به مکانیک خودرو میتوان انجام داد. اگر با کارهای فنی آشنایی ندارد بهتر است از کارهای ساده تر مثل چک کردن روغن و مایع شیشه شور شروع کنید.

 

یادگیری سنتی تعمیرات خودرو

در گذشته ساده‌ترین راه برای یادگیری تعمیرات خودرو، شاگردی برای یک تعمیرکار حرفه‌ای و با تجربه بود. در این روش سنتی و البته زمان‌بر، فرد علاقه‌مند با تلاش بسیار زیاد در مسیر یادگیری تعمیرات قرار می‌گرفت و در صورت موفقیت، پس از چند سال می‌توانست تا حدود زیادی خود را یک تعمیرکار حرفه‌ای بداند.

بااین‌حال این روش یادگیری در سال‌های اخیر منسوخ شده و جای خود را به سیستم‌های آموزشی سریع‌تر و کارآمدتر داده است. درواقع این روز‌ها کمتر علاقه‌مندی چندین سال از زندگی خود را صرف یادگیری تعمیر یک یا چند خودرو خاص می‌کند.

هرچند باید به این موضوع اشاره کنیم که همچنان قرار گرفتن در محیط حرفه‌ای کار می‌تواند در یادگیری بسیاری از تکنیک‌های تعمیر، زمان‌بندی و روابط عمومی تأثیر گذار باشد.

دوره‌های فنی و حرفه‌ای

دوره‌های فنی و حرفه‌ای یکی از دوره‌های عمومی یادگیری تعمیر خودرو است که معمولاً با هدف آشنایی کلی و البته دریافت مدارک قانونی برای ورود به این رشته به کارآموزان پیشنهاد می‌شود.

درواقع در پایان دوره‌های فنی و حرفه‌ای تعمیرات خودرو و مکانیک نباید انتظار داشته باشید که به یک تعمیرکار حرفه‌ای خودرو تبدیل شده باشید. در این دوره‌ها شما با ابزار مختلف و مفاهیم عمومی این رشته آشنا می‌شوید و در صورت حضور در یک آموزشگاه معتبر می‌توانید تا حدود زیادی تعمیرات عمومی خودرو را نیز انجام دهید.

هرچند در پایان و پس از گذراندن دوره‌های عمومی، در صورت علاقه به یادگیری تخصصی این رشته نیاز دارید تا در دوره‌های تخصصی تعمیرات خودرو نیز شرکت کنید.

رشته‌های دانشگاهی مرتبط با تعمیرات خودرو

شاید بتوان مرتبط‌ترین رشته دانشگاهی هماهنگ با تعمیرات حرفه‌ای خودرو را رشته «مکانیک خودرو» و «تکنسین مکانیک» دانست. این دو رشته پیوسته در فنی و حرفه و دانشگاه، آغاز راه یادگیری رشته مکانیک در دانشگاه‌های بزرگ ایران و جهان هستند.

شما می‌توانید به‌صورت مستقیم نیز در کنکور شرکت کنید و در رشته مکانیک به دانشگاه وارد شوید. هرچند از نظر علمی می‌توان بسیاری از فارغ‌التحصیلان این رشته‌های دانشگاهی را در سطحی بالا دانست، اما بسیاری از این اشخاص پس از ورود به بازار کار با شرایطی متفاوت از دانشگاه روبرو می‌شوند.

در آموزشگاه‌های حرفه‌ای تعمیرات خودرو می‌توانید بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته مکانیک را بیابید که به دنبال یادگیری یک مبحث حرفه‌ای خاص هستند تا بتوانند در بازار کار حضور داشته باشند.

پس تا این‌جا می‌توان حضور در دانشگاه و تحصیل در رشته مکانیک را یک مسیر خوب، اما ناکافی دانست. بهتر است علاقه‌مندان به حضور در دانشگاه به‌صورت همزمان به یادگیری راهکار‌های عملی تعمیرات و مکانیک خودرو بپردازند تا پس از پایان تحصیل نیاز به آموزش دوباره نداشته باشند.

نکاتی که در انتخاب دوره باید به آن توجه کرد

اولین موضوعی که باید در انتخاب دوره آموزشی به آن توجه کرد، هدف از ورود به این رشته است. درصورتی‌که قصد دارید به‌عنوان یک تعمیرکار حرفه‌ای مشغول به کار شوید، بهتر است در آغاز، در دوره‌های مقدماتی و آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای شروع به تحصیل کنید.

پس از یادگیری مفاهیم عمومی می‌توانید با بررسی هزینه، سابقه اساتید و البته بازار هدف، چندین دوره تخصصی در زمینه موردنظر را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که بهترین دوره‌های یادگیری دوره‌هایی هستند که بیشتر بر روی یادگیری عملی تعمیرات خودرو تمرکز دارند.

از دوره‌هایی که مدت‌زمانی طولانی از وقت با ارزش شما را به آموزش‌های کتبی اختصاص می‌دهند دوری کنید. این دوره‌ها تمرکز لازم را بر روی آموزش‌های کاربردی ندارند و بیشتر به درد اشخاصی می‌خورند که تنها به دریافت مدرک تحصیلی فکر می‌کنند.

یک آموزشگاه کارآمد چه خصوصیاتی دارد؟

یک آموزشگاه حرفه‌ای تعمیرات خودرو، علاوه‌بر ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، دوره‌های تخصصی رشته‌ها و خودرو‌ها مختلف را به‌صورت متمرکز در اختیار کارآموزان قرار می‌دهد.

یک آموزشگاه مناسب تمامی مواد، دستگاه‌ها و خودرو‌های لازم را باید به‌صورت حرفه‌ای در اختیار دانش‌آموزان قرار بدهد. محیط‌های شبیه‌سازی‌شده و حرفه‌ای کاری، بهترین راهکار یادگیری تعمیرات خودرو هستند.

بهتر است آموزشگاهی را انتخاب کنید که فضایی آنلاین را به پرسش و پاسخ و همکاری در یادگیری تعمیرات خودرو اختصاص داده باشد. بسیاری از کارآموزان ممکن است از شهر‌های دیگر به یک آموزشگاه حرفه‌ای مراجعه کنند. این آموزشگاه باید راهکار‌هایی را برای اسکان راحت کارآموزان خود در نظر گرفته باشد.

روابط عمومی مناسب، قیمت عادلانه و محیط کار حرفه‌ای، خصوصیاتی هستند که پیش از انتخاب یک آموزشگاه مکانیک خودرو باید به آن توجه کنید. متنوع بودن دوره‌های متمرکز نیز می‌تواند نشانه‌ای مناسب از کیفیت بالای یک آموزشگاه باشد.

درآمد تعمیرات خودرو

آموزش تعمیر خودرو، تعمیرکار خودروی خود شوید

برخلاف جریان عمومی بازار در ایران، تعمیرات خودرو هنوز هم به‌عنوان یک رشته درآمدزا شناخته می‌شود. وقتی قدرت خرید مردم کاهش پیدا می‌کند، تعمیرات نیز به‌صورت مستقیم افزایش پیدا می‌کند.

البته این موضوع را باید در نظر داشت که موفقیت در این بازار، ارتباطی مستقیم با دانش و تخصص تعمیرکار دارد و نمی‌توان موفقیت صددرصدی را برای تمامی کارآموزان این رشته در نظر گرفت.

با اعلام سازمان‌های دولتی، هزینه‌های دریافتی تعمیرکاران از مشتری مشخص است و به راحتی می‌توان این قیمت‌گذاری‌ها را بررسی کرد. بااین‌حال باید به این موضوع اشاره کنیم که تعداد مشتری و مراجعه‌کننده ارتباطی مستقیم با شرایط تعمیرگاه مذکور دارد.

با توجه به بررسی‌های میدانی به طور متوسط می‌توان درآمد تعمیرات خودرو را به‌صورت روزانه حدود ۳۰۰ هزار تومان دانست. هرچند تعمیرگاه‌هایی هستند که چندین برابر درآمد دارند. از سوی دیگر ممکن است اشخاصی باشند که درآمدی بسیار کمتر از درآمد متوسط ماهیانه را تجربه کنند.

تعمیرکار خودرو خود شوید

اگر مثل بسیاری از کاربران خودرو‌های شخصی دوست دارید به‌صورت عمومی تعمیرات خودرو خود را یاد بگیرید، بهتر است به آموزشگاهی مراجعه کنید که تعمیرات عمومی خودرو‌های خاص را به شما آموزش می‌دهد.

درواقع شما برای یادگیری تعمیرات عمومی یک خودرو به یادگیری دروس عمومی تعمیرات، یادگیری دروس عملی و مطالعه لازم در زمینه خودرو خود دارید. مراجع آنلاین، گروه‌های پرسش و پاسخ و دوره‌های حرفه‌ای تعمیرات می‌توانند راهکاری مناسب برای یادگیری تعمیرات شخصی خودرو باشند.

بهتر است در مسیر یادگیری تعمیر خودرو خود ترس را کنار بگذارید و با مطالعه لازم در زمینه مذکور و البته یادگیری تخصص کافی، دست‌به‌کار شوید و به تعمیر بخش‌های ساده‌تر خودرو شخصی خود روی بیاورید.

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط تهران، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۴۴۵۱۲۹۰۹-۰۲۱

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تهران پلاس

تلفن: ۴۴۵۱۲۹۰۹-۰۲۱

موبایل: ۰۹۱۲۵۷۲۱۳۴۱

اینستاگرام: tehranpluscar@

کانال آپارات تهران پلاس

کانال یوتوب تهران پلاس

—————————————————————————–

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *