فرهنگ و هنر

تعمیر ویولن

به نقل از تعمیر ویولن ،  ساز زهی و آرشه ای است که اصالت این ساز به کشور ایتالیا برمی گردد. بسیاری معتقدند که تعمیر ویولون نمونه تکمیل شده و تغییر یافته ساز رباب است . صدای پر تنین و صادق و گرم از شخصیت های صدایی تعمیر ساز ویولن است. نوازندگی ویلن نقش مهمی چه به صورت گروه نوازی در ارکستر مجلسی و چه به صورت تک نوازی دارد و نوازندگان ویولن بیشترین نقش را در ارکستر دارند تعمیر ویولن نه تها در موسیقی کلاسیک بلکه برای موسیقی محلی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

تماس با کارشناسان

ویژگی های ویولن

تعمیر ویولن در واقع سازی شرقی است که بعد از جنگ های صلیبی به اروپا راه یافت. تعمیر ویولن معمولا در شانه چپ قرار می گیرد وبا آرشه که در دست راست نوازنده قرار می گیرد نواخته می شود.

آرشه شامل یک چوب است که به دو سر آن موی دم اسب متصل است و هنگام برخورد آرشه با سیم ها صدا تولید می شود. این ساز جنسش از چوب است و وزن سبک و اندازه کوچکی دارد. ویولن ها اندازه های مختلف برای سنین مختلف دارند.

تعمیر انواع ویولن

1: تعمیر ویولن آکوستیک یا کلاسیک: این ویلن سنتی است که برای مبتدیان مناسب است
2: تعمیر ویولن الکتریک: ویلن الکتریکی از خروجی سیگنال الکتریکی استفاده می کند و برای نوازندگان پیشرفته مناسب تر است و معمولا در استیج استفاده می شود.

تعمیر ویولن

بخش های ویولن

خرک (در جلو)، گریف (جسم سیاه‌رنگ در عقب) و سیم‌های ویولن
صدا و اجرای تکنیک‌های ویولن

این ساز از ۵۸ قطعه مختلف ساخته می‌شود. وزن آن در حدود ۴۰۰ گرم می‌باشد.

برای تعمیر سنتور کلیک کنید

ویولن از بخش‌های زیر تشکیل شده‌است:

آرشه: یا کمان ترکه‌ای چوبی است که رشته‌های موی دم اسب در طول آن کشیده شده و به دو سر آن ثابت شده‌است.

نوشته های مشابه

جعبه طنینی (جعبه رِزونانس): جعبه‌ای است که از سه بخش صفحه روئی، صفحه زیرین و زوارهای دور تشکیل شده‌است. در این ساز گریف از جنس آبنوس (به دلیل ضریب تراکم در نتیجه استقامت بالا) خرک از جنس چوب افرا و سیم گیر از سه چوب مختلف (Boxwood, Rosewood, Ebony) می‌باشد.

دسته یا گردن: در واقع دنباله چوب آبنوس تکیه سیم هاست که محل انگشت‌گذاری نوازنده در قسمت بالای آن قرار دارد. نوازنده تعمیر ویولن قادر است در تمام طول چوب آبنوس انگشت‌گذاری کند.انتهای دسته به جعبه کوچکی (جعبه کوک) ختم می‌شود که سیم‌ها در درون آن به دور گوشی‌های کوک پیچیده می‌شوند.

خرک: پلی‌ست بین سیم‌ها و جعبه طنینی. نقش خرک تقسیم راه سیم‌ها، نگه داشتن سیم‌ها با ارتفاع خاص برای عبور بر روی جعبه طنینی و انتقال ارتعاشات سیم‌ها به جعبه طنینی. در داخل جعبه طنینی استوانه چوبی کوچکی قرار دارد (تقریباً در زیر محلی که خرک قرار دارد)، که نقش آن انتقال ارتعاشات به صفحه زیرین ساز و مانعی در جهت عدم شکسته شدن صفحه روئی ساز از فشار سیم‌ها و خرک است.

گریف: از آبنوس ساخته شده و در طول دسته تعمیر ویولن چسبیده‌است و تا میانهٔ جعبهٔ ساز ادامه دارد. گریف بخشی است که نوازنده با انگشت خود سیم را به آن می‌چسباند و به این ترتیب طول سیم را کوتاه می‌کند و نت‌های مختلف را می‌نوازد.

سیم گیر: از آبنوس، باکسوود یا رُزوود ساخته شده و در فاصله اندکی از خرک تا آخر تنه تعمیر ویولن کشیده شده‌است. با زهی تنیده از جنس روده، نایلون، رشته‌های منعطف فلزی یا الیاف کربن ساخته می‌شود و به دکمه‌ای که در قسمت پائین جدار تعبیه شده بند می‌شود.

سیم‌ها: سیم‌ها از جعبه کوچک سر ساز آغاز شده در طول چوب آبنوس تکیه‌گاه سیم‌ها ادامه یافته، از روی خرک عبور کرده و در سیم‌گیر مهار می‌شوند.

انواع اصلی سیم‌ها:

سیم‌های زه (Gut) فلزی (Steel) مرکب مصنوعی (Synthetic)

زه:

سیم زه از رشته‌های بلند شسته شده، ساییده شده و عاری از جرم، پرز و مژکهای سطحی، که با هنر خاصی در کشش بالا، در ضخامت‌های بسیار دقیق تابیده و (کار دست) ساخته می‌شد. سیم‌های زه در میزانهای کشش مختلف نیز تولید می‌شوند. این سیم‌ها ویژگی صدایی و قابلیت اجرایی ستودنی و خاص خود را دارند و با وجود فراگیر شدن نسل جدید سیم‌های مدرن (مرکب مصنوعی و تمام فلزی) طرفداران خود را دارند و در میان نوازندگان حرفه‌ای همچنان محبوب هستند.

کیفیت خدمات

رضایت مشتری

رضایت مشتری

5

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با کارشناس