فرهنگ و هنر

تعمیر گیتار

سردستۀ گیتار به دلیل ظرافتش مستعد شکستگی است و بیش از بقیه بدنه گیتار آسیب­‌پذیر است. اگر جنس گیتار شما از چوب هامون باشد حتما با مشکل تعمیر دسته تعمیر گیتار مواجه شده اید. عواملی چون آرایش طولی الیاف چوب، ضعف چوب به دلیل سوراخ دسترسی تراس راد، تیونرهای سنگین و دیگر عوامل باعث ضعیف شدن آن می­شود.

خدمات تعمیر گیتار

  • دسته گیتار
  • تعمیر گیتار کلاسیک
  • خرک گیتار کلاسیک
  • تعمیر گیتار الکتریک

تعمیر گیتار کلاسیک و الکتریک

تعمیر گیتار کلاسیک

به جز تعمیر دسته گیتار که در بالا توضیح کامل آن داده شد، مشکل دیگری که برای ساز ایجاد می­شود و نیاز به کلاسیک در آن دیده می­شود، رنگ ساز است. همه سازها با رنگ پوشیده شده­‌اند. با آنکه رنگ و جنس سازها متفاوت است اما عواملی که سبب خرابی رنگ سازها می­شوند، تقریبا یکی هستند. مهمترین عوامل، ضربه خوردن و خراشیدگی صفحه و رطوبت است.

مشکلات رایج برای تعمیر گیتار کلاسیک ناشی از رطوبت است که از کف دست به روی دسته ساز و پشت دسته ساز، روی صفحه و جایی که تکیه­گاه دست قرار دارد، پشت بدنه ساز و جایی که با بدن در تماس است ایجاد می‌شود. بهترین راه جلوگیری از این آسیب آن است که با استفاده از تکه­‌ای پارچه­‌ای حائل در زمان نواختن این رطوبت را از بین برد. بلند بودن ناخن دست نیز می­تواند باعث از بین بردن و خراشیدگی صفحه روی گیتار باشد و رنگ لاکی روی صفحه را از بین ببرد. همچنین تابش نور مستقیم خورشید و گرما نیز می­تواند موجب تغییر رنگ شود.

این مشکلات در کلاسیک را تنها می­توان با  تعمیرات تخصصی انجام داد و باید با مهارت زیاد جبران خسارت شود، پس در نتیجه تنها می­توان ساز را به دست فرد متخصص رساند تا تعمیر شود.

برای تعمیر سنتور کلیک کنید

تعمیر خرک گیتار کلاسیک

گیتار کلاسیک قطعه‌ای به نام خرک دارد که با رنگ سفید بر روی گیتار قابل روئت است و سیم‌ها روی آن قرار می‌گیرند. برای کلاسیک اگر خرک بیش از حد بلند باشد باید آن را درست کنید. برای متناسب سازی تیغه‌ی خرک می توانید عمل سمباده را بکار گیرید.

با انجام این دو عمل می‌توان کلاسیک را انجام داد. این تغییرات را باید با احتیاط انجام داد و تمامی فرت‌ها را چک کرد تا مطمئن شوید صدای گیتار دلنشین و مناسب شده است و گز نمی­زند.

نوشته های مشابه

کلاسیک کاری آسان در تعمیر گیتار به شمار می­رود. همچنین این قطعه را نیز می­توان تعویض نمود و یا با کمی تغییر به حالت دلخواه در آورد.

برای تعمیر ویولن کلیک کنید

تعمیر گیتار الکتریک

گیتار الکتریک اتصالات برقی متنوعی دارد که با گذشت زمان می­تواند فرسوده شود و در تعمیر گیتار الکتریک هنگامی که این اتفاق می­‌افتد شما باید بدانید که چگونه وسایل الکترونیکی آن را تعمیر کنید.

اگر دکمه­‌های کنترل صدا شروع به ایجاد صداهای مزاحم می­کنند، به احتمال زیاد با گرد و خاک آلوده شده است و با یک نظافت ساده از بین می­رود. اسپری تمیزکننده لوازم برقی به آن بزنید و دستگیره‌­ها را به اطراف بچرخانید تا گرد و غبار حل شود، این عمل را چندین بار انجام دهید.

یکی از مشکلات در تعمیر گیتار الکتریک یا گیتار برقی گشادی جک‌­ها است. برای حل گشادی جک­ها یا کار نکردن آن در گیتارهای برقی، ابتدا لازم است که صفحه جک را برداشته سیمهای داخل آن را چک کنید، اگر دچار زنگ زدگی یا شکستگی است آنها را تعویض یا لحیم کاری کنید.

ممکن است تعویض پیکاپ‌­ها در  الکتریک یک کار دلهره آور به نظر برسد ، اما واقعاً کار بسیار ساده­ای است. بهترین راه برای تعویض پیکاپ­ها آن است که پیکاپ‌­هایی با همان اندازه و نوع اصلی را خریداری کنید. با انجام این کار، اطمینان حاصل می­شود که آنها در سوراخ­های موجود قرار می­گیرند و به همان روش به صورت الکتریکی وصل می­شوند. فقط دو یا سه سیم باید لحیم شود.

هرچند  کار سختی به نظر می­رسد، اما با فهمیدن کارایی آن ساز، کار ساده ای در عمل خواهد بود.

کیفیت خدمات

رضایت مشتری

رضایت مشتری

5

امتیاز کاربر: 4.53 ( 2 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با کارشناس