مقالات

ساعت گیربکس اتوماتیک

عملکرد و وظیفه ساعت گیربکس چیست؟

ساعت گیربکس اتوماتیک که به مغز و یا مرکز کنترل گیربکس اتوماتیک هم معروف است. از قسمت‌های مهمی از جمله شیر برقی‌ (salinlode)، کامپیوتر گیربکس (ECU)، سرعت سنج (Speed sensor)، کانال های روغن، سوپاپ و … تشکیل شده است.

وظیفه آن این است که توسط روغن گیربکس، کلیه کارهای گیربکس را کنترل کند. جالب است بدانید که ساعت گیربکس اتومبیل، از پوسته ای که بر روی آن تمامی کانال های مربوط به روغن جهت انتقال فشار و در داخل پوسته آن کنترل ولو قرار دارد ساخته شده است.

لازم به ذکر است که حرکت و تغییر مکان سوپاپ که باعث تنظیم فشار روغن گیربکس، فرستادن روغن به کلاچ ها، سروها ، توربین و تعویض دنده در مناسب ترین حالت باعث عملکرد صحیح گیربکس اتوماتیک می شود.

کنترل گیربکس اتوماتیک توسط ساعت گیربکس اتوماتیک انجام می شود که شامل کنترل مقدار ضریب دنده و کنترل فشار می باشد. به همین دلیل هم ساعت گیربکس بسیار قطعه مهمی در جعبه دنده محسوب می شود. پس جز قطعات مهم اتومبیل نیز محسوب می شود.

تنظیم ساعت گیربکس چگونه انجام می شود؟

به مرور زمان که در شیر برقی و سوپاپ ها اصطکاک ایجاد می شود و شیارهایی به وجود می آیند. در چنین شرایطی سوپاپ نمی تواند به بهترین شکل عمل جابه جایی روغن را انجام دهد. که به همین واسطه در ساعت گیربکس اتوماتیک دچار مشکل می شود. تشخیص دقیق این مشکل هم فقط توسط تعمیرکاری ماهر و در حوزه گیرکبس اتوماتیک امکان‌پذیر خواهد بود.

به همین دلیل است که باید ساعت کردن گیربکس و یا همان تنظیم کنترل والف گیربکس خودرو را به دست فردی کاربلد و حرفه ای بسپارید. زیرا در صورتی که اشتباهی در تعمیر ساعت گیربکس پیش بیاید به سایر قطعات خودرو نیز آسیب می رسد که در چنین شرایط هزینه بیشتری برای تعمیرات باید بپریدازید. به یاد داشته باشید که تنظیم ساعت گیربکس کار هر کسی نیست؛ برای اینکار حتما باید از یک متخصص و فنی کار کمک بگیرید.

کنترل والف یا همان ساعت گیربکس، در واقع محلی است که تمام کانال‌های روغن گیربکس در آن قرار دارد و همینطور در این قسمت سوپاپ‌ها با استفاده از فشار فنر‌ها یا فشار روتی، تغییر مکان می‌دهند که نتیجه این تغییر مکان، تغییر جهت و فشار روغن گیربکس است که باعث کنترل توربین‌ها و سرو‌ها و در نتیجه ضریب دنده در گیربکس می‌شود.
به عنوان مثال سوپاپ سه به چهار وظیفه تعویض ضریب دنده از سه به چهار را بر عهده دارد یا سوپاپ چهار به سه که عکس این عمل را بر عهده دارد و ضریب دنده را از چهار به سه تغییر می‌دهد.

تنظیم کنترل ساعت در گیربکس اتوماتیک

هنگامی که دستور تغییر وضعیت در دنده‌های گیربکس صورت می‌پذیرد، کامپیوتر گیربکس به شیر برقی‌ها دستور عمل می‌دهد و وظیفه اصلی بلوک هیدرولیک دریافت فرمان از راننده جهت تصمیم گیری اصلی در گیربیکس در موقع تعویض دنده‌ها در کامپیوتر گیربکس پردازش می‌شود و دستور به شیر برقی‌های گیربکس داده می‌شود. شیر برقی‌های هدف با اعمال فشار روغن در کانال‌ها و در داخل گیربکس به مجموعه کلاچ ها عمل تعویض دنده را انجام می شود.

چه زمانی به تنظیم ساعت گیربکس نیاز می شود؟

در اکثر مواقع که آلارم و یا ارور عدم روغن در ماشین مشاهده می شود. باید راننده هر چه سریع تر برای تنظیم ساعت گیربکس به نزدیک ترین تعمیرگاه رجوع کند. در واقع به طور کلی روغن گیربکس برای تنظیم ساعت گیربکس به میزان کافی ریخته شود. اما در صورتی که بیش از حد تعیین شده روغن گیربکس ریخته شود. گیربکس خودرو به هیچ عنوان نمی‌ تواند فشار مناسبی را به سوپاپ ‌های خودرو وارد کند.

برای تنظیم ساعت گیربکس اتومات از یک فرد خبره کمک بگیرید

متاسفانه امروزه بسیاری از افرادی که تجربه و دانش فنی لازم برای کار با خودرو را دارند نیز خودشان را متخصص می نامند. در صورتی که کار تنظیم ساعت گیربکس، به دانش و مهارت وابسته است.

برای این کار اینکه بدانید ساعت گیربکس چیست و چه وظیفه ای دارد کافی نیست. در صورتی که برای تنظیم ساعت گیربکس سانتافه، تنظیم ساعت گیربکس مگان، تنظیم ساعت گیربکس ماکسیما، تنظیم ساعت گیربکس مزدا۳، تنظیم ساعت گیربکس سراتو، تنظیم ساعت گیربکس ۲۰۶ و دیگر برندها به دنبال یک تکنسین باتجربه می گردید.

به راحتی می توانید روی کمک ما حساب کنید. ما با داشتن تیمی باتجربه و مسلط به فنون خودرو برای ارائه خدماتی نظیر تنظیم ساعت گیربکس، تنظیم روغن گیربکس، تعمیر گیربکس آماده هستیم. تنها کافی است با شماره های درج شده بر روی سایت تماس حاصل فرمایید.

راهنمای خرید ساعت گیربکس

در صورتی که برای تنظیم و یا خرید ساعت گیربکس اتوماتیک برندهایی مثل تویوتا، هیوندا، کیا و حتی خودروهای چینی نظیر ام وی ام و لیفان به دنبال شرکتی معتبر و متخصصین باتجربه می گردید. می توانید با خیالی راحت روی متخصصین ما حساب کنید. همچنین باز هم توصیه می کنیم که برای تنظیم ساعت گیربکس اتوماتیک از تکنسین های ما کمک بگیرید.

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط تهران، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۴۴۵۱۲۹۰۹-۰۲۱

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تهران پلاس

تلفن: ۴۴۵۱۲۹۰۹-۰۲۱

موبایل: ۰۹۱۲۵۷۲۱۳۴۱

اینستاگرام: tehranpluscar@

کانال آپارات تهران پلاس

کانال یوتوب تهران پلاس

—————————————————————————–

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *