بلاگ

نکات مفید در نگهداری خودرو

در این مقاله به بررسی نکات مفید در نگهداری خودرو در جهت بهبود عملکرد خودرو میپردازیم با ما همراه باشید

به گزارش دایرکتینو به نقل از زومیت ، انجام دادن به‌موقع و صحیح سرویس‌های خودرو نه‌تنها ارزش وسیله‌ی نقلیه را در طولانی‌مدت حفظ می‌کند بلکه قابلیت اطمینان و امنیت آن را هم حفظ می‌کند.

یک سرویس متداول خودرو شامل کارهایی است که برخی از آن‌ها را نمی‌توان در منزل انجام داد و لازم است به تعمیرگاه ماشین خارجی مراجعه شود.

با وجود این شناختن سرویس‌های خودرو و نحوه‌ی انجام‌گرفتن آن‌ها برای یک راننده می‌تواند بسیار مفید باشد.

در ادامه در چهار بخش شامل فیلترها و مایعات، ترمزها و تسمه‌ها، سیستم الکتریکی و قسمت خارجی خودرو به شرح عملیات‌های مورد نیاز در سرویس و نگه‌داری اتومبیل خواهیم پرداخت.

بررسی نیازهای خودرو با رجوع به دفترچه‌ی راهنما

بسیاری از سرویس‌هایی که روی خودروها انجام می‌شوند، مشترک هستند و در تمام دنیا به یک شکل انجام می‌شوند. اما برخی از سرویس‌ها متفاوت است و باید آن را بسته به نوع، برند و سال ساخت خودرو انجام داد. برای این منظور باید دفترچه‌ی راهنمای خودرو را حتما مطالعه کرد. در دفترچه‌ی راهنمای هر خودرویی گفته می‌شود که سرویس‌های آن خودرو در چه فواصلی باید انجام شوند. یکی از سرویس‌هایی که در هر مدل خودرو تفاوت دارد، تعمیر گیربکس اتوماتیک است. تأخیر در تعویض کردن تسمه تایم می‌تواند باعث آسیب دیدن موتور خودرو و به‌خصوص سرسیلندر شود.

اگر به دفترچه راهنمای خودرو دسترسی ندارید، به وب‌سایت سازنده مراجعه کنید.

 

قبل از خرید خودرو حتما به کارشناسی خودرو مراجعه کنید

 

نوشته های مشابه

 

 

 1. حتماً دفترچه راهنمای استفاده و نگهداری خودروی خود را مطالعه کنید. چرا که هر خودرو دستورالعمل نگهداری و استفاده منحصر به فرد خود را دارد و با اطلاع از این موارد، شما تبدیل به مکانیک زبده اتومبیل خود خواهید شد.
 2. فشار باد لاستیک ها را حداقل ماهی یک بار چک کنید. میزان فشار باد توصیه شده توسط کمپانی، اکثراً در پشت درپوش درب باک بنزین و یا داخل درب صندوق عقب و یا روی ستون وسط (B) سمت راننده نوشته شده است.
 3. روغن موتور خودرو را طبق توصیه سازنده و به موقع تعویض کنید. بهترین روش برای اطلاع از زمان تعویض روغن موتور، کیلومتر کارکرد خودرو و سنجیدن شرایط کارکرد موتور است.درغیر این صورت باید به تعمیر موتور ماشین خارجی رجوع کنید
 4. حداقل سالی یک مرتبه قطعات لاستیکی و پلاستیکی خودرو را بازدید کنید. شلنگ های آب، سوخت رسانی و ترمز حتماً باید بازدید شوند.
 5. به برق خودروی خود اهمیت دهید. از سیم هایی که روکش آن ها معیوب است به سادگی نگذرید چراکه به راحتی می توانند یک فاجعه به بار بیاورند.
 6. میزان آب باطری خودرو را چک کنید. به هیچ وجه در هنگام روشن بودن خودرو سرباطری ها را جدا نکنید. این کار باعث صدمه دیدن آلترناتور (دینام) و ECU خودرو می شود.
 7. حتی در هوای سرد نیز هر ماه یک بار کولر خودرو را روشن کرده و اجازه دهید چند 5 دقیقه کار کند. این کار مانع از ته نشین شدن گاز و مایع خنک کننده و رسوب کردن آن در داخل مجاری سیستم کولر خودرو می شود.
 8. به همان اندازه که موتور و سیستم فنی خودرو حائز اهمیت است، نگهداری از بدنه و کابین خودرو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. توصیه می شود سالی یک مرتبه خودروی خود را پولیش کنید.
 9. در پایان فصل زمستان، حتماً خودروی خود را زیرشویی کنید. به خصوص زیر گلگیرها را. چراکه گل و لای با شن و ماسه و نمک پاشیده شده به روی جاده مخلوط شده و به قسمت های زیرین خودرو چسبیده و به سرعت باعث زنگ زدگی و سپس پوسیدگی کف اتومبیل می شود اگر این کار را انجام ندهید باید به صافکاری مراجعه کنید
 10. با روشن شدن چراغ استپ ، خودرو را متوقف نموده با نمایندگی تماس بگیرید.
 11. با روشن شدن چراغ انژکتور ، خودرو را خاموش نموده وبست باتری را چند ثانیه جدا نموده و سپس اتصال دهید اگر چراغ خاموش نشد به نمایندگی مراجعه نمایید.
 12. از روشن کردن کولر در حالت توقف خود داری نمایید.
 13. هیچ دستگاه عیب یابی قادر به تنظیم میزان سوخت مصرفی نمی باشد.دستگاه عیب یاب فقط می تواند میزان مصرف سوخت بالا یا پایین را نشان دهد و رفع عیب به عهده مکانیک می باشد.
 14. هر ۲۰۰۰۰ کیلومتر شمع خودرو تعویض گردد.
 15. صافی بنزین و لنت ترمز هر ۱۵۰۰۰کیلومتر تعویض شود.
 16. تسمه تایم خودرو هر ۶۰۰۰۰کیلومتر تعویض گردد.
 17. روغن ، فیلتر روغن و فیلتر هوا در هر ۵۰۰۰ کیلومتر تعویض شود.
 18. از تمیز کردن فیلتر هوا خودداری کنید زیرا ذرات موجود در آن سرطان زا می باشد.
 19. از هل دادن خودروهای انژکتوری جهت روشن نمودن خودرو خودداری کنید.
 20. نصب دزدگیر متفرقه سبب اشکال در سیستم برقی خودرو می شود.
 21. توصیه می گردد اولین تعویض روغن در ۲۵۰۰ کیلومتر انجام شود.
 22. روغن مناسب براي خانواده پژو توتال و ايساكو مي باشد.در صورتيكه از روغن متفرقه استفاده شود در صورت مشاهده عيوب موتوري تعمير خودرو شامل گارانتي نمي باشد.
 23. در پژو 206 در صورتيكه سرنشين جلو كودك است كيسه هواي سمت شاگرد را توسط سوئيچ غير فعال كنيد.
 24. اگر صدای کوچکی از ماشین می شنوید یا قطعه‌ي کوچکی را باید عوض کنید بهتر اسـت همین امروز سراغش بروید و مشکل را حل کنید.
 25. تیغه‌هاي‌ برف‌پاک‌کن مانند اکثر محصولات پلاستیکی یک عمر مفیدی دارند و غالبا بعد از یک زمستان درست و حسابی مانند چیزی کـه امسال پشت سر گذاشتیم باید تعویض شوند.
 26. بررسی باتری اتومبیل کاری اسـت کـه باید بـه طور مرتب انجام دهید تا از میزان شارژ ان خاطرجمعی حاصل کنید.
 27. ممکن اسـت بـه نظر نرسد اما لاستیک‌ها نقش مهمی در عملکرد و امنیت خودروی شـما بازی می کند و بـه نوعی پاشنه آشیل ماشین بـه حساب می آیند و اگر زاویه چرخ ها رو درست انجام ندهید باید به تعمیر جلوبندی معتبر مراجعه کنین
 28. تغییرات دما و گرمای شدید می تواند روی کارکرد ترمزهای شـما تاثیر بگذارد. بهتر اسـت کـه قبل از آغاز گرما لنت ترمز خودرا چک کنید.
 29. زمستان می تواند بـه هر قسمتی از ماشین نفوذ کند؛ از موتور گرفته تا لوازم ترمز. تعمیر جعبه فرمان همه ی اجزای ماشین ممکن اسـت در اثر سرما، باران و یا برف آلوده بـه شن، یخ، آب و نمک شده باشد.
 30. سیستم تهویه ماشین را قبل از آغاز گرما توسط یک متخصص بررسی کنید. ممکن اسـت لازم باشد فیلتر هوای ماشین را تعویض کنید یا شاید گاز کولر نیاز بـه شارژ شدن داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با کارشناس